1. Rumkale Nerede?
• Rumkale Gaziantep İli Yavuzeli İlçesine Bağlı Kasaba Köyündedir.

2. Rumkale Tarihi
• Rumkaleye geçmişten günümüze kadar Şitamrat, Hromklay, Kal-a Rhomayta, Ranculat, Kal-at el Müslimin, Kal-at el Rum, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve Rumkale gibi bir çok isimle adlandırılmıştır. Rumkale Fırat ve Merzimen nehri kıyılarından itibaren dikçe yükselen kayalıklarla çevrili yüksek bir tepeye kurulmuştur. 1838 yılında Rumkale’yi ziyaret eden Moltke’ye “kayalığın nerede bittiğini, insan eserinin nerede başladığını söyleyebilmek çok zor” demiştir. Kale iki beden halindedir. Birinci kısım; kalenin doğu, kuzey ve batıda doğal kayalığın dik olarak yontulmasıyla, doğal sur meydana getirilerek oluşturulmuştur. İkinci beden ise bu doğal surun üstüne sert kalker kesme taşlarla sur duvarı olarak yapılmıştır. Kuzey ve doğu surlarında dikdörtgen planlı 7 burç ile kuzeyde çok sayıda mazgal pencere yer almaktadır. Kalenin güney yöndeki kayalık uzantısı 12. yüzyılda 30m. derinliğinde ve 20m. genişliğinde oyularak uçurum (hendek) haline getirilmiştir. Böylece, savunmaya yönelik olarak karayla kalenin direkt ilişkisi kesilmiştir. Kale 120m. genişliğinde ve 200m. uzunluğunda bir alanı kaplamaktadır.

3. Gaziantep’ten Rumkale’ye Nasıl Gidilir
• Rumkaleye Gaziantep’ten, Şanlıurfadan Adıyamandan Osmaniyeden ve Gaziantep çevresindeki tüm il ve ilçelerden birçok ziyaretçi gelmektedir. Rumkale Gaziantep İlimiz Yavuzeli ilçesinden geçerek (Yavuzeli ilçe merkezine girilerek) yol güzergahındaki tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz

4. Rumkale Tekne Turu
• Rumkale birçok yerli ve yabancı turistlerin artık dikkatini çekmeye başlamıştır. Özellikle Gaziantep ve çevre ilçelerde Deniz olmaması sebebi ile insanlar tekne turu yapmak ve Tekne ile Balık avlamak için Rumkaleyi son zamanlarda ziyaret etmektedirler.

5. Rumkale Tekne Turu Fiyatı
• Rumkalde tekne turu fiyatları değişken olup, fiyatlar gezi güzergahına göre değişiklik göstermektedir. Ancak Tam olarak net fiyat öğrenmek istersniz web sitemizin iletişim sayfasında bulunan telefon numaramızdan bizi arayarak bizden fiyat bilgisi alabilirsiniz.

6. Rumkale Gezisi
• Rumkaleye özellikle yerli turislerimiz toplu olarak tur şeklinde ziyaret etmektedirler. Örneğin okul turları doğa severler ve birçok gezi severlerin merakla gezdiği mekan haline gelmiştir.

7. Gaziantep Rumkale Arası kaç Kilometredir ?
• Gaziantep il merkezi ile Rumkale Yavuzeli ilçe merkezinden geçmek şartı ile yaklaşık 67 kilometredir.

8. Rumkale Halfetinin Neresindedir?
• Rumkale Gaziantep Kasaba Köyü Şanlıurfa Halfeti ve Gaziantep Nizip İlçesi üçgeni arasında yarım ada şeklindedir. Rumkaleden Halfetiye Tekne ile geçilmektedir. Hatta ziyaretçiler eğer araçları ile gelirse Mini Vapurları ile araçlar teknelere bindirilip Şanlıurfa Halfeti İlçesine geçebilmektedirler.

9. Rumkalede Rehberlik Hizmeti
• Rumkalenin tarihi çok eskiye dayanması nedeni ile muazzah bir şekilde tarihseverlerin ilgisini çekecek hatta herkesin duyması gereken bir tarihi vardır. Bu Bu Rumkalede Rehberlik Hizmeti Tekne Turumuz esnasında kaptanlarımız ile ücretsiz olarak hizmet verilmektedir.

10. Rumkalede Konaklama
• Rumkaleye gelmeniz halinde eğer kalmak isterseniz oteller ve konaklama yerleri mevcuttur.

11. Rumkale Eski Hali
• Rumkale eski hali Rumkaleye gelmeniz halinde civarda bulunan tanıtım tabelalarında fotoğraflanmış ve anlatılmıştır.

12. Rumkale Hava Durumu
• Rumkalede hava genellikle Gaziantep İl Merkezi ile aynı olup yine de güncel hava durumunu öğrenmek için Rumkale Hava Durumu yazımızı tıklayınız.

13. Rumkale Hangi İlimizde?
• Rumkale resmi kayıtlara göre Gaziantep İli Yavuzeli İlçesi Kasaba Köyüne bağlıdır.

14. Rumkalede Piknik yeri Var mı?
• Rumkalede yeşillikler içinde doğa harikası bahçeler vardır. Aileniz ve sevdikleriniz ile gelmeniz durumunda ağaçlar arasında yeşillikler içinde piknik yerleri mevcuttur. Ancak piknik yerleri rezerve edebilmemiz için Rumkaleye gelmeden bizi iletişim sayfamızdaki telefon numarasından mutlaka arayınız.

15. Rumkale Yol tarifi?
• Rumkaleye yol tarifini Google Map Üzerinden erişebilem için tıklayınız.

16. Rumkale Balık Avı
• İşte Rumkalenin en güzel özelliklerinden birisi de bu balık severler Rumkaleye gelerek yöreye özgü Şamut balığını tutabilirker. İster Olta ile ister zıpkın ile Rumkaleden balık tutulabilir.

17. Rumkale Fotoğrafları
• Geçmiş ve şuanki Rumkale Fotoğraflarını web sitemizden görebilirsiniz


1 yorum

Elif · Eylül 26, 2017 2:36 pm tarihinde

Buraya gitmeyi cok istiyorum.Cok faydali bir anlatim tesekurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Rumkale Genel

RUMKALE DE DAĞCILIK

Gaziantep’te doğa sporları ile uğraşanlar Rumkaleye eminim gelmişlerdir. Ancak Gelmeyenler için biz bir hatırlatalım dedik. Rumkale öyle muhteşem bir yer ki bir çok spor için elverişli bir ortama sahiptir. Zaten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de bu Daha fazlasını oku…

Rumkale Genel

RUMKALE DE KAMP YAPTINIZ MI?

Gaziantep Rumkale Kamp için yeni bir etkinlik alanı var siz bunu denediniz mi bilmiyorum ama bunun tadına varan misafirler Rumkale’den ayrılmaz oldular. Bir hafta sonunu Rumkale de geçirmek ister misiniz? Rumkalenin tam karşısında sıcak yaz Daha fazlasını oku…

Rumkale Genel

RUMKALE DE BALIK TURU

Rumkale de tarihi güzellikler içinde Rumkale tekne turu dışında bir başka güzellikte günü birlik veya konaklayarak balık avı yapabilirsiniz. Tekne turu yaparken veya teknelerin çalışmadığı alanlarda çok güzel balık tutabilirsiniz. Eğer güzel bir zamandaysak birazda Daha fazlasını oku…